Pipo-várkastély, Ozora
Ozora, Pipo Castle
Pipo of Ozora’s Castle located the hills of Tolna recalls the 600-year-old atmosphere of early renaissance palaces. Philippo Scolari, the Turk-defeating knight of King Sigismund, built the Castle for his lover, Borbála Ozorai. He had architects and hewers invited from his hometown, Florence, who were amongst the first people to bring the renaissance architecture of the age to Hungary. Although the Pipo Castle was renewed several times after the 15th
Ozora, Pipo-Burg
Die Burg des Pipo von Ozora zaubert die Stimmung von Renaissanceschlössern vor 600 Jahren inmitten von Hügeln in Tolna. Philippo Scolari, der berühmte Türkenbesieger, der Ritter von König Sigismund schuf mit dem Bau der Burg für seine Geliebte, Borbála von Ozora ein Zuhause. Er holte aus Florenz, seiner Geburtsstadt, Baumeister und Steinmetze, die die Formenwelt der Renaissance mit ihren architektonischen Erneuerungen unter den Ersten in unser Land brachten. Das Pipo-Burgkastell wurde zwar seit dem 15. Jahrhundert mehrmals umgebaut, dennoch werden die Besucher hier nach der vor kurzem abgeschlossenen Rekonstruktion mit echter Renaissancestimmung empfangen. Die Burgräume, das Schlafzimmer, der Thronsaal und der Speisesaal spiegeln die Atmosphäre des hochadeligen Lebens wider. Interessante Sehenswürdigkeit ist der Rüstsaal in der Ausstellung der Burg, der mit Kopien von Waffen aus der Sigismund-Epoche eingerichtet ist, sowie das Erlebnishaus des 15. Jahrhunderts und die Renaissanceküche.
Ozora várkastélya igazi kuriózum a hazai műemlékek között, hiszen a reneszánsz világ hangulatát tükröző épületek csak jelentős átépítésekkel, vagy romosan maradtak fenn az országban. Ám Ozorán a barokk korban magtárrá alakított épületből helyreállítható volt a 16. századi reneszánsz palotaépület, ahol igazi középkori hangulat fogadja a látogatókat.
Tisztelt Látogatóink!
Értesítjük Önöket, hogy elindult a Forster Központ új hivatalos honlapja: www.forsterkozpont.hu – ahol ezentúl tájékozódhatnak minden, az intézménnyel, annak működésével kapcsolatos hírről, információról, beleértve helyszíneink megtekinthetőségének feltételeit, továbbá az aktuális rendezvényeket is. Ugyanakkor tájékoztatjuk Önöket, hogy ez a weboldal nem frissül, és hamarosan megszűnik.
Kérjük, hogy az ezzel a műemléki helyszínnel kapcsolatos információkért szíveskedjenek továbbkattintani erre a hivatkozásra:
Az ozorai Pipo-várkastély a Forster Központ új honlapján >>>
Látnivalók és szabadidő eltöltése Ozora környékén
Tolna megyében a Sió mellett fekszik Ozora, a történelmi és irodalomtörténelmi személyiségekben gazdag település. Virágos környezetéért Európa-díjat nyert. A páratlan szépségű tolnai lankák alakította táj, és a környező települések számos látnivalót kínálnak az ide látogató vendégeknek, akik évről évre bővülő kulturális és turisztikai szolgáltatások és rendezvények között válogathatnak, ha szabadidejüket kellemesen, hasznosan, vagy egészségesen akarják eltölteni.
Többet mutat...
Kastélytúrák a Kossuth Rádió "A hely" című riportműsorában
"Megérkeztünk Ozorára, amely olyan, mintha Firenzéből hozta volna ide mókából egy dzsinn - egy darabka olasz reneszánsz a szegény kis magyar faluban, a gótika korából. Az építtető, ozorai Pipo, azaz Filippo Scolari Firenzéből került Magyarországra egy kereskedő segédjeként 13 éves korában.
Többet mutat...
Szülei, akik elszegényedett nemesek voltak, titkon abban reménykedtek, hogy okos, tehetséges, a számoláshoz, könyveléshez kiválóan értő fiuk talán így karriert csinálhat. Egyszer a Kanizsai Miklós udvarába látogató Zsigmond király egy hadjárat költségvetéséről tárgyalt a főurakkal, de nem boldogultak a számokkal. Ekkor az olasz kamasz fiú sietett a segítségükre... Innen kezdődött Pipo karrierje, akiből a király leghatalmasabb gazdasági szakembere és kiváló katona, diplomata lett. Feleségül vette Ozorai András egy szem lányát, Borbálát, akit a király fiúsított, azaz apja halála után nem szállt a családi birtok vissza a koronára, hanem örökölhette a lánya. Így került Pipo kezébe Ozora, és ez után építtetett rá a gótika korában gyönyörű firenzei reneszánsz várkastélyt. Kortársai szerint a becsület, tisztesség, hűség jellemezte - hazához, királyhoz és feleségéhez. Amikor például orvosai azt tanácsolták a köszvénytől szenvedő Pipónak, hogy gyógyulása érdekében minden nap más asszonnyal háljon, ő erre nemet mondott
A vár belső udvarán a szökőkút Verocchio-copia, a falon Michelangelo-másolat, a vár folyosóján végig gyógynövények száradnak, aminek az a magyarázata, hogy hajdan a várúrnő feladata volt a gyógyítás, másrészt távol tartotta a férgeket is. Az épületet évszázadokon át magtárnak használták, akkor pusztultak el szinte teljesen a falfestmények is. Csak a befalazott kápolnában maradt meg egy Szent-László-freskó maradványa. Itt őriznek egy Szent-György-ereklyét.
Ma a várban a különlegesen szép másolatok mellett értékes reneszánsz bútorok, kárpitok, utazóládák stb. látható. Aki ide eljön, képet kaphat a 14-15. századi életről, megtudhatják, miért voltak rövidek a középkori ágyak, hogy az emberek voltak-e kicsik, vagy van-e más logikus magyarázat. Sőt, aki akar, az baldachinos ágyban is alhat itt, igaz, az már a mai hosszabb, ránk szabott változat."
Az adást látogatóink ide kattintva hallgathatják meg. (Az epizód a dégi fejezettel együtt készült) - letöltés (.mp3)
...kevesebbet mutat
Reneszánsz konyha
..."némelykor a kancelláriákon sem forognak szükségesebb dolgok, mint a konyhában..."(Mikes Kelemen)
Napjaink feladata minden téren összegyűjteni azt, ami nemzeti életünk alakító része. E gyűjtő és kiváló alkotó munka eredménye az a reneszánsz konyha, amely 2010.augusztus 20-tól újabb látványosságként tekinthető meg Ozorán a Pipo-várban.
Többet mutat...
A középkori magyar konyhák tündökletes világa, a sütés-főzés, asztaltartás mestersége elevenedik meg az igényes kiállításban.
A tárgyas nagyúri konyhában megtalálható az udvartartást idéző edények sokasága.
Lapos fadézsa, zöldséges kosár, „tikmonnyal" teli tálka, láncon függő üst, kis kancsó, háromlábú edényke, nyársforgató, serpenyő, egyéb füles edény, melyekben készítettek vala...
„Görbicét, galambot, fogoly madarát, pávát,
Túzokot, verebet, fürjet, harist, pulykát,
Tyúkot, ludat, récét, szántóka madárkát,
Császárit, fajtyúkot, sordélt, koppant, száresát.
Meghizlalt sertésnek kellemes húsát
Berbécseket, borjút, juhoknak bárányát,
Az fejős marháknak jó tejét, szép vaját,
Szarvast, őzet, nyulat, ökörhúsnak tagját..."
(Szentmártoni Bodó János)
Sónak dicséretiről való magyar ritmusok
...kevesebbet mutat
Ozorai Pipo
A firenzei kereskedőcsaládból származó Filippo Scolarit a magyarok Ozorai Pipoként emlegetették. A legendás hadvezéri képességekkel rendelkező férfiú egész életét a magyar király, Zsigmond védelmének szentelte.
Többet mutat...
A király holtig tartó barátsággal és bizalmas posztokkal - királyi kincstartó, királyi sókamarák vezetője - jutalmazta hűségét. Tagja volt az egyetlen magyar alapítású lovagrendnek, Zsigmond király híres sárkányos lovagrendjének. Tizennyolc győztes hadjáratot vezetett a török ellen. Udvarában és kíséretében vált férfivá a híres törökverő, Hunyadi János. 1398-ban nőül vette az Ozorai család utolsó nőtagját, Borbálát. 1416-ban kezdte el a várkastély építését Ozorán, ahol 1418-ban ferences kolostort is alapított.
Ozorai Pipo élete végén hadi érdemeiért és főleg hűségéért különös kegyben részesült: a magyar királyok temetkezési helyéül szolgáló székesfehérvári bazilikában helyezték örök nyugalomra.
...kevesebbet mutat
A várkastély története
Az eredetileg gótikus stílusban emelt várat a firenzei születésű Filippo Scolari kezdte el építtetni 1416-ban.
Zsigmond király híres törökverő lovagját, a magyarok által Ozorai Pipoként emlegetett férfiút a szerelem láncolta Ozorához. Miután nőül vette a vidék urának leányát, Ozorai Borbálát, nagyszabású építkezésbe kezdett a páratlan szépségű, friss vizű patakokkal átszelt településen.
Pipo vára
Pipo otthonául és gazdaságának központjául szolgáló épülete nem igazán
hasonlított a korabeli várakra. Díszítése leginkább az itáliai városi
palotákra emlékeztetett. Építésekor mintául szolgálhattak a vidéki
főúri székhelyek, a többi között Nagy Lajos király diósgyőri és zólyomi
vadászkastélyai. 1423-ra a vár már minden bizonnyal készen állt, mivel
Pipo ekkor már itt fogadta és látta vendégül Zsigmond királyt.
A várkastély szabályos négyzet alaprajzú. Hajdan reprezentatív
megjelenésével és lakályosságával tűnt ki a magyar várak közül. A
palotaépületet kívülről szabályos elrendezésű várfal övezte, amelynek
négy sarkát kerek tornyok erősítették. A várárokba a közeli folyó, a
Sió vizét vezették.
Többet mutat...
Pipo halála után
1426-tól Pipo özvegye, Borbála asszony lett élete végéig a várkastély birtokosa, aki 1438-ban kelt végrendeletével a várkastély tulajdonjogát Hédervári Lőrinc nádorra hagyta, s így a jeles bárói család egy évszázadig birtokolta.
A vár első jelentős ostromára 1491-ben, Mátyás halála utáni anarchikus időkben került sor, mely után Habsburg Miksa foglalta el rövid időre. Vélhetően ezt követően, 1510-ben kezdődött meg reneszánsz stílusban történő átépítése, amely során bábos korlátos folyosóvá építették át az udvari loggiát, az ablakok kereteit pedig reneszánsz faragott kövekre cserélték ki.
A boltozatokat több helyen díszes famennyezetekkel váltották fel. Ezekkel az átalakításokkal vált Filippo Scolari várkastélya reneszánsz rezidenciává.
A Hédervári család kihalása után, 1537-ben Török Bálint kezére került a vár, aki újjáépíttette. 1545-ben a budai pasa csapatai foglalták el, majd rövid megszakítással 140 évig török kézen volt. 1686-ban kemény ostrom után szabadították fel a várat, ám ekkorra már csak három oldala állt, a negyediket az ágyúgolyók félig ledöntötték.
A 17. század elejétől az Esterházyak dél-dunántúli birtokaihoz tartozott Ozora, a 18. század elején pedig megkezdődött az ozorai uradalom újjászervezése. 1727 és 1733 között helyreállították a romos középkori várat, és kastélyszerű hivatali, tiszttartói központot alakítottak ki belőle. A külső várfalakat lebontották, a leomlott délnyugati szárnyból csak a földszintet építették újjá, középen az új kőkeretes barokk kapuzattal.
Kívülről puritán kiképzést kapott, belső terei azonban igényesen készültek el, amelyet a stukkódíszítés és a rokokó falfestés töredékei is tanúsítanak. Gyökeres változtatást eredményezett az 1800-as évek elején történt újabb átépítés, amikor az U alakú kastélyt magtárrá alakították.
Reneszánsz kiállítóhely
Napjainkban az ozorai várkastély a reneszánsz korszakot idézi: helyreállított és rekonstruált reneszánsz kőfaragványok díszítik belső udvarát és emeleti folyosóit. A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága 2007 nyarán múzeumként nyitotta meg a várkastélyt a nagyközönség előtt, ahol többek között megtekinthető Pipo hitvesének, Borbálának hálószobája, a reneszánsz kandallós trónterem és a reneszánsz ebédlő.
Felszentelt kápolnájában freskótöredékek láthatók, valamint itt őrzik Szent György csontereklyéjét. Az emeleti termekben Ozorai Pipo életén keresztül elevenedik meg Zigmond király korának lovagi kultúrája. Megtekinthető az egyedi fegyvermásolatokkal berendezett fegyverterem, Pipo rekonstruált páncélzata, a középkori enteriőrök sora és számos vadtrófea is. A várkastélyban ezen kívül 15. századi élményház és egy reneszánsz konyha kínál tartalmas időtöltést a látogatók számára.
...kevesebbet mutat
NKA támogatásból reneszánsz kályha a Pipo-várkastélyban
A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a 17. században készült, feltételezhetően német reneszánsz cserépkályhát az NKA Múzeumi Szakmai Kollégium által elbírált pályázat segítségével, pályázati forrásból vásárolta meg 2009-ben. E célra 2009.07.20-án 1.000.000 forint vissza nem térítendő támogatást ítéltek meg. Pályázati azonosító: 2309/0782.
Többet mutat...
Balog Zoltán
2014 márc. 02 - 0:39
2014.02.28
Egy ilyen kommentben csupa szépet vagy rosszat szoktak írni. Én középiskolás koromban a Pálvölgyi barlangban voltam idegenvezető, egyetemistaként a pétervári Ermitázsban és a moszkvai Kremlben. Most is néha rám bíznak nyugdíjas csoportokat a fenti címen. Így, úgy érzem szakértőként tudom ajánlani mindenkinek az ozorai várkastélyt, elsősorban idegenvezetéséért. A vezetés szakmai színvonala kiváló.
A várkastély egyébként is unikum. Ilyen volt a diósgyőri vár, a zsámbéki és a zalavári, de a pozsonyi és a krakkói is. A magyarországiak romok vagy még nem restauráltak azokat.
Ozorai Pipo személye - aki firenzei patrícius gyerekként 13 éves korában tanulni került Nagy Lajos utáni Magyarországára és Luxemburgi Zsigmond - “a király és császár” alatt könyvelői tudása miatt vált tanácsossá, hadvezérré , főnemessé (és oligarchává) szimpatikus és tanulságos mindenki számára.
A várkastély helyreállítása és bemutatása példamutató. Az “apró” részletek tanulságosak :levendula mennyezet a folyosón, Ozorai Borbála hálószobája , ahol évente háromszor fürödtek.
Ám meg kell értenünk hogy Semmelweis Ignác (1801) előtt az orvosok sem mostak kezet, s a pestis terjedését a levegőből gondolták, ellene levendulaillattal és füstöléssel védekeztek!
Az iskolás és felnőtt látogatóknak meg kell érteniök, hogy elődeink sem voltak tökfilkók és bizony mi sem vagyunk a “Janik”.
A Pippo vár persze nem Wavel, de képet ad a arról, hogy milyen lehetett a királyi pompa (dicsőség) elvárása Budán, Visegrádon. Az utóbbiak sajnos nem maradtak fenn.
2014.02.27. BZ.